Джордж Гершвін
Джордж Гершвін (1899-1937) — найвідоміший американський композитор першої половини ХХ ст. У своїй творчості він зумів поеднати, здавалося б, несумісні явища: музику європейського пізнього романтизму, джазу і естради. Джордж Гершвін народився в бідному районі Нью-Йорка
Брукліні – і згодом не раз називав себе «вихованцем нью-йорк- ських нетрів». Йому не пощастило здобути систематичну музичну освіту. Проте вже у вісімнадцять років Гершвін став автором му- зики до вистави, що її поставили в одному з театрів на Бродвеї, а до двадцяти п’яти років вважався відомим майстром розважаль- них жанрів.
До середини 20-х рр. творчість Джорджа Гершвіна була пов’я- зана з естрадною піснею і мюзиклом. Але 1924 р. він одержав не- звичайне замоВЛЕННЯ написати твір, який би поєднував риси джазу і класичної симфонічної музики. Так народився перший шедевр Гершвіна – «Рапсодія в блюзових тонах» для фортепіано з оркестром. Музиці властиві яскраві ознаки раннього американ- ського джазу: синкопуючий ритм, відчуття імпровізаційності тощо. Проте розвиток основних тем відбувається в строгих рамках сонат- ної форми, автор використовує «класичний» склад оркестру, а пар- тія того, хто виконує соло фортепіано, нагадує романтичний стиль Ліста і Рахманінова. В 1925 р. з’явився фортепіанний концерт, у якому ті ж риси розвинені в межах великого сонатно-симфо- нічного циклу. Вдалим був і до свід у галузі симфонічної музи- ки: 1928 р. була написана сюїта «Американець у Парижі» У 1935 р. Гершвін створив першу національну американ- ську оперу «Поргі і Бесс». Замо- вив цей твір найзнаменитіший оперний театр США – Метро- політен-опера. В музиці опери Гершвін поєднав класичні» за- соби з інтонаціями джазу.
Життя Джорджа Гершвіна було дуже коротким, і смерть прийшла в пору розквіту його таланту. Творчий досвід композитора унікальний, і повторити його досі не пощастило нікому. Проте в цілому особливості, знайдені Гершвіном (поєднання різних сфер музики), виявилися плідними для розвитку американської культури, що народила такі чудові явища, як, наприклад, мюзикли Леонарда Бернстайна.