Йоганн Себастьян Бах

Йоганн Себастьян Бах народився 21 березня 1685 р. в невели- кому німецькому містечку Ейзенах. Він належав до роду Бахів з Тюрінгії, який упродовж двох століть дав світу таку кількість орга- ністів, скрипалів, флейтистів, трубачів, капельмейстерів і компо- зиторів, що саме ім’я Бах стало синонімом до слова «музикант».

Перші уроки родового ремесла хлопчику дав його батько Йоганн Амброзіус Бах. Проте Себастьян рано втратив батьків: у дев’ять років  матір, а в десять батька. Після смерті батька десятилітнього Йоганна Себастьяна Баха було віддано на виховання старшому брату, Йоганну Крістофу, органісту міста Ордруфа. У брата була збірка творів знаменитих тоді композиторів: Фробер- гера, Пахельбеля, Букстехуде. Але Крістоф замикав її в загратова- ній шафі, щоб Себастьян зав- часно не захопився «модною» музикою і не втратив пошану до узвичаєних музичних авторитетів. Проте юний Бах якимось чином діставав збірку через гра- ти. Упродовж шести місяців майбутній композитор перепи- ноти вночі, при місячному світлі, але, на жаль…

Коли титанічна праця наближалася до завершення, Крістоф застав молодшого брата на місці злочину і відібрав у нього і оригінали, і копії. Горе Баха не знало меж. у сльозах він закричав: «Раз так, Я сам напишу таку ж музику, напишу ще краще! Брат розсміявся у відповідь: <<Иди спати, ба- зіко. Але Себастьян не кидав слів на вітер і свою дитячу обіцянку виконав… Під керівни- цтвом брата майбутній великий композитор оволодів грою на скрипці, клавесині, але його улюбленим інстру- ментом став орган.

У п’ятнадцятилітньому віці Себастьян вирішив почати само- стійне життя і переїхав до Люнебурга, де протягом трьох років навчався в школі при церкві Св. Михайла. В 1703 р. Себастьян закінчив гімназію і дістав право вступити до університету..

У 1704-1707 рр. юнак служив церковним органістом в Арн- штадті і Мюльгаузені. В цей період він писав кантати, хоральні обробки та інші твори для органа. В 1708-1717 рр. Себастьян був придворним органістом і композитором у Веймарі, де написав безліч органних і клавірних творів. Сучасників захоплювала його неперевершена гра на органі.

Величезна творча спадщина Баха включає понад тисячу творів різних жанрів. Умовно її можна розділити на три частини. Перша, вокально-драматична, пов’язана головним чином з Лейпцигом і налічує близько трьохсот духовних і тридцять світських кантат.

Друга Органна так званий «веймарський період», саме тоді була створена «Хоральна прелюдія» Вершина тривікового шляху роз- витку органної музики. Третя частина інструментальна. В ній концертні твори для клавіру, концерти для скрипки в супроводі оркестру, сонати для скрипки i сонати для віолончелі, твори для флейти, віоли та гамба, лютні тощо. –

Влітку 1723 р. Йоганн Себастьян переїхав до Лейпцига, де ство- рив ряд монументальних творів ораторіального характеру: <<Страс- ті за Матвієм», «Страсті за Іоанном», «Величальна ораторія», «Ви- сока меса та ін.

Чутка про неперевершену майстерність лейпцигського кантора розповсюдилася дуже швидко. Дійшла вона і до короля Фрідріха Великого, який побажав особисто познайомитися з таким знаменитим музикантом.

Це була остання подорож Баха.  28 липня 1750 р. на 66-му році життя Йоганн Себастьян Бах помер.


орган Бах токката и фуга ре минор

0 0 голоси
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
0 Коментарі
Найстаріші
Найновіше Найбільше голосів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі