Станіслав Пилипович Людкевич
С. П. Людкевич (1879-1979) видатна постать в історії укра- їнської музики ХХ ст. Його творчість відзначається багатогранні стю й різноманітністю. Він ві- домий як талановитий компо- зитор перший професійний композитор у Західній Україні, музикознавець, фольклорист, педагог і музично-громадський діяч.
Творчий шлях Станіслава Людкевича почався ще у кінці ХІХ ст. Майбутній композитор народився 12 січня 1879 р. у не- великому провінційному містеч- ку. Ярославі на Галичині. Його батько, Пилип Людкевич, був учителем народної школи, а мати, Гонората Гижовська, зай- малась вихованням п’ятьох дітей. Вона дуже любила музику і непогано володіла грою на форте- піано. Помітив цікавість восьмирічного Станіслава до музики, мати почала передавати йому все, що вміла і знала сама.
Свою композиторську діяльність Людкевич розпочав ще чотирнадцятирічним гімназистом. Його першими творами були фортепіанні мініатюри «Пересторога матері», «Тихий вечір», «Заколи- сана пісня». Писав він твори для хорового і сольного виконання: <<Гамалія>>, <<Поклик до слов’ян», «Вічний революціонер» на слова 1. Франка та чимало пісень («Вечір в хаті», «Черемоше, брате мій, <<Ой, вербо, вербо» тощо). Багато й плідно займався композитор обробкою народних пісень. У 1913 р. С. Людкевич створив свій перший великий твір контату-симфонію для хору і симфонічного оркестру «Кавказ» за однойменною поемою Т. Г. Шевченка. Ha 20-30-i pp. припадає розквіт творчості композитора. Він створює не лише фортепіанні та скрипічні мініатюри (Пісні без слів», «Тихий спомин», «Сабанда»), а й великі твори: «Меланхо- лійний вальс» (1920), симфонічну поему «Каменярі» (1926), «Га- лицьку рапсодію» (1928), кантату «Заповіт» на слова Т. Г. Шевчен- ka (1934). У першій половині 50-х рр. С. Людкевич закінчив «Прикарпатську симфонію», скрипковий концерт й знамениту оперу <<Довбуша. У ці часи він пише ряд програмних симфоніч- них творів: сюїту «Голоси Карпат», увертюру «Ой не ходи, Грицю тощо. Помер С. П. Людкевич у Львові в 1979 р. на 101 році життя, віддавши музиці понад вісімдесяти років.